Gajówka Mikołaja
Gajówka Mikołaja to terenowa baza edukacyjno-wystawiennicza w dolinie Łopusznej, przy południowej granicy Gorczańskiego Parku Narodowego, funkcjonuje od 2010 roku. Jest to odtworzona osada leśna, którą przed II wojną światową wybudował Stefan Lgocki, współwłaściciel majątku w Łopusznej.
Na parterze budynku mieszkalnego oraz w dawnym budynku gospodarczym zorganizowano ekspozycje. Przyrodę gorczańskiej puszczy oraz jej mieszkańców poznaje się w leśnej scenerii, bowiem gabloty wykonane w pniach świerków stoją na tle zdjęć drzewostanów, ukazanych w czterech porach roku. Prezentowane eksponaty zwracają uwagę na to, co bez trudu obserwować można podczas wędrówek po Gorcach – drzewa, kwiaty, ptaki, owady, tropy zwierząt. Na wystawie można także zapoznać się z historią ochrony przyrody Gorców oraz z próbą hodowli żubrów w dolinie Łopusznej. Ważną jej częścią jest prezentacja wydarzeń z czasów II wojny światowej i lat powojennych, mających miejsce w okolicach Łopusznej. Kopie archiwalnych fotografii oraz oryginalne eksponaty znalezione m.in. w miejscach obozów partyzanckich mają dużą wartość dokumentacyjną. Warta poznania jest postać pierwszego mieszkańca osady leśnej – Mikołaja Kostkina, Rosjanina, który trafił do Łopusznej jako jeniec w czasie I wojny światowej i do 1947 roku pełnił obowiązki gajowego. Od jego imienia obiekt nazywany jest Gajówką Mikołaja.
W budynku gospodarczym urządzono dawną kancelarię leśniczego, zgromadzono tu narzędzia używane niegdyś do pracy w lesie m.in. piły, gnatki (rodzaj sanek do transportu drewna), kołowroty do ściągania drewna, pług drewniany do pracy w szkółce leśnej, a także sprzęty ułatwiające pracę leśnikom tj.: klupy, liczydła, narty.
Gorczański Park Narodowy
Poręba Wielka 590
34-735 Niedźwiedź
tel/fax: (0-18)33 17 207